لایت‌باکس چیست و چگونه یک لایت‌باکس ارزان بسازیم؟

در این مقاله قصد داریم شما را با آموزش ساخت لایت باکس از جعبه مقوایی آشنا کنیم. ممکن است که شما برای شروع کار عکاسی، پول کافی را نداشته باشید اما می توانید با استفاده از گوشی و یا تبلت خود این حرفه را شروع کنید. شاید برای شما این سوال ایجاد شود که:

لایت باکس چیست؟

 

لایت باکس بسیار متنوع است و انواع مختلفی دارد، در واقع از آنها در بیلبوردهای تبلیغاتی تا مشاهده عکس های رادیولوژی استفاده می‌شود. اما در این مقاله منظور ما لایت باکس عکاسی است که نقش بسیار مهمی را در عکاسی ایفا می کند و بیشتر در عکاسی صنعتی و عکاسی از کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لایت باکس نورپردازی از بالا و از طرفین انجام می‌شود. در عکاسی از اشیائی که باید در آن به جزئیات توجه ویژه داشت، نیاز به لایت باکس غیرقابل انکار است. لایت باکس با نور ملایم و پس زمینه یکسان زمینه را برای ایجاد یک عکس زیبا و با کیفیت فراهم می کند.

در ادامه مراحل ساخت لایت باکس از جعبه مقوا را تشریح می‌کنیم که در حرفه عکاسی برای عکس های زیبا بسیار به شما کمک خواهد کرد.

مراحل ساخت لایت باکس

۱- جعبه مقوایی را تهیه کنید که اندازه آن با کالای مورد نظر شما متناسب باشد. شما می‌توانید اگر در خانه جعبه مقوایی دارید از آن استفاده کنید و آن را به اتاقی ببرید که قصد دارید لایت باکس خود را در آن جا بسازید. جعبه مقوایی را از هر طرف ۱.۵ الی ۲ اینچ ( ۳.۸۱ الی ۵ سانتی متر) علامت بزنید.

۲- با دقت طرفین را برش دهید، در واقع باید سه طرف جعبه را برش دهیم. زیر مقوا را چسب بزنید تا مشکلی در ادامه کار پیش نیاید. مقوا را به گونه ای قرار دهید که سمت باز آن به طرف شما باشد.

۳- با کاتر مقوا را با دقت برش دهید. می‌توانید از خط‌کش برای برش دقیق و مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید که برش ها باید به صورت کاملا صاف باشند. بعد از جدا کردن کناره‌ها، پارچه یا کاغذ سفید و یا هر رنگ دیگری را که در نظر دارید را در سه طرف مقوا قرار دهید و با چسب بچسبانید. طرف چهارم باید باز بماند. البته ممکن است شما به چندین لایه پارچه یا کاغذ برای ایجاد نور مناسب نیاز داشته باشید. بنابراین برای اینکه به نتیجه مناسب برسید با هر لایه از پارچه یا کاغذ که به مقوا اضافه می‌کنید از سوژه مورد نظر خود عکس بگیرید.

۴- برای اینکه پس زمینه مناسبی ایجاد کنید سعی کنید سطح صاف و مناسبی را پیدا کنید، بهتر است که پس زمینه رنگ سفید باشد و هم سطح با مقوا باشد. علت اینکه از سطح سفید در عکس ها استفاده می‌کنیم این است که حس نامحدودی را به مخاطب القا می کند و این حس به وجود نمی‌آید که این عکس در فضایی کاملا محدود گرفته شده است. سعی کنید قسمت های اضافی کارتن، کاغذ و یا پارچه را ببرید تا تعادل مقوا حفظ شود.

۵- برای اینکه ثبات بیشتری به جعبه بدهید می توانید چند چوب را برش دهید و آن را در چهار طرف جعبه قرار دهید و با نوار محکم کنید. البته این مرحله کاملا اختیاری است و می توانید که حتی آن را انجام ندهید.

۶- فراموش نکنید که برای جلوه دادن بیشتر از نوار و مقوای سیاه استفاده کنید و آن را به گونه ای برش دهید که کناره های لایت باکس را به خوبی بپوشاند. در واقع مزیت این مقوای سیاه این است که از ورود نور اضافی به جعبه جلوگیری می‌کند.

۷- برای به دست آوردن ظاهر مناسب مورد نیاز برای عکس های خود به آزمایش نورهای مختلف ادامه دهید. نورها می‌توانند لامپ های عکاسی، فلاش یا چراغ مطالعه باشد. می‌توانید نور را در دو طرف جعبه و یا فقط در بالای جعبه قرار دهید. برای این که بتوانید یک محیط مناسب را برای گرفتن عکس پیدا کنید، بهترین راه این است که از طریق تجربه به آن برسید.

۸- برای گرفتن عکس سوژه خود را انتخاب کنید و از آن عکس بگیرید. چند نمونه عکس بگیرید و هر کجا که نیاز بود نور و یا پارچه را افزایش و یا کاهش دهید تا به عکس مورد نظر خود برسید. نتایجی را که به دست آورده‌اید را بررسی کنید و سعی کنید آنها را تجزیه تحلیل کنید. عکس هایی که شما می‌گیرید نباید هیچ گونه سطح خاکستری در آن وجود داشته باشد و کاملا شفاف و تمیز باشد.

هم اکنون لایت باکس شما آماده است، شما میتوانید از لایت باکس خود استفاده کنید و آن را جزء جدایی ناپذیر عکاسی خود کنید و از سوژه های خود عکس‌های بسیار زیبا و ظریف بگیرید و از آنها لذت ببرید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *