E-A-T گوگل چیست؟ چطور کیفیت سایت را ارزیابی میکند؟

اولین سوالی که همیشه در ذهن بسیاری از کارشناسان سئو و محتوا وجود دارد این است که گوگل چطور میتواند کیفیت صفحات سایت را ارزیابی کند؟

از آن جایی که ربات های گوگل مثل انسان قادر به درک دقیق کیفیت محتوای سایت نیستند، پس باید راهی باشد که گوگل یک قدم به توانایی مغز انسان برسد.

الگوریتم E-A-T راه حل گوگل برای فکر کردن مانند مغز انسان است!

در این مقاله میخواهیم با شناخت عمیق E-A-T گوگل، کیفیت محتوای سایت شما را متحول کنیم و کاری کنیم تا دیگر سوال کذایی «چطور کیفیت محتوای سایتم رو بهتر کنم؟» برای شما تبدیل به یک دغدغه نشود.

 

نام E-A-T از کجا آمده؟

وقتی بدانید این عبارت مخفف چه کلماتی است، یعنی فهمیدید گوگل به چه فاکتورهایی از کیفیت محتوا اهمیت میدهد. وقتی بفهمید گوگل به چه فاکتورهایی از محتوا اهمیت میدهد، یعنی فهمیدید چطور محتوای با کیفیتی تولید کنید. حالا این سه حرف مخفف چه کلماتی است؟

 • Expertise (تخصص)
 • Authoritativeness (اعتبار)
 • Trustworthiness (اعتمادپذیری)

تا اینجای کار یک قدم به جلو برداشتیم و فهمیدیم که تخصص، اعتبار و اعتمادپذیری یک سایت از نظر گوگل اهمیت بالایی دارد. ولی این سه کلمه بیش از حد گنگ هستند و کمکی به درک ما از E.A.T نمیکند. در قسمت بعد به هر کدام از این موارد دقیق تر پرداختیم تا میزان کاربردی بودن این مفاهیم را افزایش دهیم.

EAT گوگل چیست؟ اصول سه گانه گوگل برای تولید محتوای با کیفیت

 • Expertise (تخصص)

به گفته فرهنگ لغت کلمات، تخصص یعنی در مورد یک حوزه مشخص، دانش و مهارت بالایی داشته باشید. اما در سئو، دانش به تنهایی شما را به صفحه اول نمیرساند. بلکه شما باید بدانید چطور از این دانش استفاده کنید تا به خوبی نیاز کاربران سایت خود را رفع کنید.

سه مرحله زیر به شما در رفع این نیاز کمک زیادی میکند:

 1. اول بفهمید مخاطب شما چه جستجویی انجام میدهد، بعد محتوای خود را با جستجوی کاربران هدف گذاری کنید. بخش زیادی از این مرحله با تحقیق کلمات کلیدی در سئو شروع میشود.
 2. نگاه سطحی را کنار بگذارید. سعی کنید بفهمید هدف جستجوی کاربر از سرچ عبارات دقیقاً چیست. اگر عبارت جستجو شده چیزی شبیه به «EAT چیست» باشد، یعنی مخاطب به دنبال محتوایی ابتدایی و با زبان ساده است. ولی اگر عبارت «تاثیر EAT در سئو» عبارت، پس باید به جوانب پیچیده تر این مفهوم بپردازید.
 3. سعی کنید تعادل ساده/عمیق بودن یک موضوع را حفظ کنید. به محتوای متنی بسنده نکنید و از تصاویر جذاب و ویدئوهای هیجان انگیز برای تنوع بخشیدن به شکل محتوایی سایت خود استفاده کنید. به عنوان مثال، ما در سایت آکادمی طراح نو علاوه بر توضیح کامل الگوریتم های گوگل به صورت متنی، برای هر کدام یک ویدئو کوتاه درست کردیم تا با مثال های واقعی از زندگی روزمره، درک مفاهیم موجود در مقاله را برای شما آسان تر کنیم.

 

 • Authoritativeness (اعتبار)

متخصص بودن در یک حوزه عالیه، ولی کافی نیست. تنها زمانی میتوانید مطمئن باشید که به اندازه کافی در یک موضوع دانش و مهارت بالایی دارید، که دیگران هم شما را تایید کنند. وقتی صحبت از یک حوزه مشخص شود (مثل سئو) و دیگران به نام برند شما اشاره کنند، به واسطه دانش و مهارت خود، اعتبار خوبی هم نزد دیگران کسب کرده اید.

حالا چه کار کنیم اعتبار بیشتری به دست بیاوریم؟

 1. بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین راه های کسب اعتبار در گوگل است. راستش را بخواهید هیچ وقت ندیدیم سایتی بتواند بدون لینک سازی اصولی و طبیعی، نزد گوگل اعتبار واقعی کسب کند. (در کارگاه عملی لینک سازی کلاه سفید مفصل در مورد لینک سازی طبیعی صحبت کردیم)

(نکته خیلی مهم: وقتی در مورد لینک سازی صحبت میکنیم، منظور گرفتن لینک از سایت های با دامین آتوریتی بالا است. وقتی یک سایت با اعتبار دامنه بالا به ما لینک دهد، باعث میشود اعتبار ما هم افزایش پیدا کند. البته اگر این سایت DA پایینی هم داشته باشد، باز هم کمک زیادی به خوش نام شدن سایت ما نزد گوگل میکند.

 1. نوع دیگری از لینک در دنیای سئو وجود دارد که با نام Linkless Backlink شناخته میشود. این بک لینک ها بیشتر از اینکه حاوی آدرس باشند، به شکل منشن یا اشاره به نام برند هستند. یکی از مهم ترین انواع منشن ها، مربوط به سرچ نام برند در گوگل است. هر چه افراد بیشتری نام برند شما را در گوگل سرچ کنند، این سیگنال به گوگل میرسد که سایت شما اعتبار بالایی نزد کاربران دارد.
 2. خیلی عجیب است که بخواهید نزد گوگل اعتبار کسب کنید ولی هنوز بین مردم ناشناخته اید! شبکه های اجتماعی میتواند شما را از گمنامی بین مردم نجات دهد. اگر بتوانید سوشال سیگنال های خوبی کسب کنید، میتوانید نزد گوگل هم اسم و رسم پیدا کنید.

 

سوشال سیگنال و اعتبار برند از موضوعات جدید در سئو هستند که در آینده بیشتر در مورد آن میشنویم. میتوانید با مراجعه به سری مقالات آینده سئو

سئو ۲۰۲۱، معرفی جدیدترین تکنیک های سئو – آکادمی طراح نو

سئو همچون موجودی زنده همواره در حال رشد و تغییر است، آنچه در این مقالات مطالعه میکنید مجموعه ای از جدیدترین تکنیک ها و مفاهیم مرتبط با سئو در سال ۲۰۱۹ است.

آکادمی طراح نو، نیم نگاهی به این دوران بیاندازید.

 • Trustworthiness (اعتمادپذیری)

در دنیای واقعی اگر بخواهید اعتماد کسی را جلب کنید (مثلاً با کسی ازدواج کنید!)، باید زمان زیادی بگذرد تا این اعتماد شکل بگیرد. در سئو هم چنین قانونی وجود دارد. جلب اعتماد گوگل کار راحتی نیست و نمیتوانید به امید فعالیت چند ماهه، چشم انتظار اعتماد گوگل باشید. بهترین راه های کسب اعتماد گوگل به طور بلند مدت عبارتند از:

 1. برای سایت فروشگاهی بهتر است مشخصات و امکانات محصولات همراه با نقد و بررسی و هر چیزی که به انتخاب بهتر کاربر کمک میکند در سایت موجود باشد
 2. برای سایت های وبلاگی، یک بیوگرافی کوتاه از نویسنده و لینک دهی به منابع معتبر مقاله میتواند کمک زیادی به اعتماد پذیری گوگل کند.
 3. سایت شما دارای شرایط و قوانین، سوالات متداول کاربران و هر بخشی دیگری باشد که به اعتماد بیشتر کاربر به سایت کمک میکند.

اگر بتوانید دو مورد قبل را به خوبی انجام دهید، اعتماد گوگل به شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکند. البته خیلی ها باور دارند که در دنیای سئو، شما نمیتوانید گوگل را مجبور کنید تا به شما اعتماد کند، بلکه این اعتماد معمولاً به صورت طبیعی و بدون دخالت شما انجام میگیرد.

ریشه یابی E-A-T در سئو، گوگل فقط چند تا الگوریتم نیست!

گوگل با هزاران نفر در سراسر دنیا قرارداد همکاری امضا کرده تا نتایج جستجو را ارزیابی کنند. این افراد جستجوهای واقعی در گوگل را مشاهده کرده و صفحاتی که کاربر به آنها وارد میشود را ارزیابی میکنند. اصطلاحا به آنها Quality Rater گفته میشود.

هر به‌روزرسانی عمده قبل از اینکه به طور عمومی منتشر شود، توسط Search Quality Raters گوگل تایید میشوند. بعد از آن، گزارش هایی که متخصصان تست کیفیت محتوا به گوگل ارائه میدهد با نتایج ربات های هوشمند گوگل مقایسه میشود و در نهایت گوگل میتواند بفهمد چقدر این دو مقایسه به یکدیگر شبیه هستند.

هر چه نتایج ماشینی به نتایج انسانی نزدیک تر باشند، یعنی ربات های گوگل در تعیین کیفیت خوب عمل کرده اند، ولی اگر این تفاوت چشمگیر باشد، یعنی گوگل باید تغییراتی را در نحوه درک هوش مصنوعی خود بدهد.

حالا این امتیاز دهنده ها یا Quality Raters اطلاعات لازم برای ارزیابی سایت ها را از کجا می‌آورند؟

گوگل یک کتاب راهنمای ۱۶۴ صفحه ای با نام Searcher Quality Guidelines تهیه کرده است که راهنمای دقیقی برای ارزیابی کیفیت صفحات وب توسط انسان و ارائه گزارشات به گوگل است.

 

برای دانلود این کتاب به صورت رایگان، به صفحه کتاب راهنمای ارزیابی ارزش صفحات از دید گوگل مراجعه کنید.

چرا EAT گوگل اینقدر مهم است؟ تاثیر E-A-T در سئو به چه صورت است؟

اگر حسابدار شرکت شما تخصص، اعتبار و اعتمادپذیری کافی نداشته باشد چه کار میکنید؟ احتمالاً دنبال یک حسابدار دیگر میگردید. در اینترنت هم چنین چیزی وجود دارد. اگر سایتی باشد که تخصص، اعتبار و اعتماد پذیری خوبی نداشته باشد، گوگل دنبال یک جایگزین برای آن میگردد.

با فهمدین اینکه EAT چیست و چه اولویت هایی دارد، میتوانید وارد مغز متفکر گوگل شوید و مطمئن شوید که سایت شما، هیچ وقت به خاطر کیفیت پایین، جایگزین سایت دیگری نمیشود.

نتیجه گیری: گوگل میتواند با استفاده از فاکتورهای EAT، وارد مغز انسان شود و با شناخت فاکتورهایی که برای انسان مهم هستند، از یک موتور جستجو گر، خود را تبدیل به یک موتور پاسخگوی انسانی تبدیل کند.

حالا برای شما یک چالش داریم. سایت خود را وارد فیلتر تخصص، اعتبار و اعتمادپذیری EAT کنید. سایتی دارید که بتواند از لحاظ کیفیت از پس تمام این سه گزینه برآید؟

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *