الگوریتم کافئین گوگل ☕ | تاثیر فوق العاده Google Caffeine بر بهبود نتایج

الگوریتم کافئین گوگل یکی از متفاوت ترین بروزرسانی های الگوریتمی است که گوگل از سال ۲۰۰۰ تا الان انجام داده. شاید جالب باشد بدانید که خود این موتور جستجو بعد از معرفی کافئین، برای اولین بار از کارشناسان سئو درخواست کرد این بروزرسانی را بررسی کرده و مشکلات احتمالی را با آنها در میان بگذارند. اما مگر الگوریتم کافئین گوگل چیست و چه کاربردی دارد؟ این سوالاتی است که در این مقاله به آنها جواب میدهم:

معرفی الگوریتم کافئین گوگل ؛ Google Caffeine چیست؟

حوالی سال ۲۰۰۹ بود که اولین پیش نمایش از گوگل کافئین وارد نتایج جستجو شد و در نهایت گوگل آن را در ۸ ژوئن ۲۰۱۰ راه اندازی کرد. موتور جست و جو گر گوگل در وبلاگ خودش از کافئین به عنوان یک سیستم ایندکس جدید اسم برد. بله، در واقع گوگل کافئین نه یک الگوریتم جدید برای جریمه کردن تعدادی سایت و و همینطور نه یک آپدیت الگوریتمی، بلکه گوگل کافئین یک سیستم ایندکس و کراول جدید وب است.

 

اگر نمیدانید ایندکس چیست، باید بگویم که به ((بررسی محتوای وب سایت شما توسط ربات های گوگل و سپس ذخیره کرده آنها در مرکز داده گوگل برای نمایش در نتایج، ایندکس کردن میگویند.))

گوگل کافئین الگوریتم، آپدیت یا هرچیز دیگری است که باعث بهبود سرعت و قابلیت های سیستم ایندکس گوگل میشود. در ادامه بیشتر در مورد کاربردهای کافئین توضیح میدهم.

کاربرد های کافئین گوگل

سرعت مهم ترین کاربرد گوگل کافئین است. بگذارید کمی به عقب برگردم: طبق اطلاعاتی که در سایت searchengineland منتشر شده، قبلا شرایط ایندکس گوگل به این صورت بود که ربات های خزنده وارد سایت شما میشدند، اطلاعات را بررسی میکردند، نگاهی به قدرت محتوا کرده، موضوعش را متوجه شده و بعد از گذشت یک پروسه نسبتا طولانی، آن را ایندکس میکردند.

اما امروز و با کمک گوگل کافئین، سرعت ایندکس توسط این ربات ها بیشتر شده و گوگل به محض مشاهده یک صفحه، در زمان کمی آن را ایندکس میکند. در واقع به دست کافئین، صفحات سایت شما به محض دیده شدن توسط ربات ها و خزش، در نتایج ایندکس میشوند.

اما علاوه بر سرعت ایندکس محتوا، الگوریتم کافئین گوگل کاربردهای دیگری هم داشته و دارد که در ادامه آنها را هم بررسی میکنم:

افزایش ظرفیت ذخیره سازی

گوگل در حوالی سال ۱۹۹۸ فعالیت جدی خودش را شروع کرد. آن دوران نهایتا چیزی در حدود ۱۸۰ میلیون کاربر اینترنت در دنیا وجود داشت و حدودا ۲.۴ میلیون هم سایت بر بستر اینترنت ساخته شده بودند. اما این آمار در حدود سال ۲۰۰۹ نزدیک به ۱۰ برابر رشد کرده بود! این یعنی تعداد وب سایت ها به ۲۴۰ میلیون و تعداد کاربران به نزدیک ۲ میلیارد نفر رسیده بود!

بنابراین یکی از اهداف و کاربردهای الگوریتم کافئین گوگل دقیقا افزایش ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات برای نمایش آنها در نتایج جستجو بود.

انعطاف پذیری در ذخیره اطلاعات

طبق آماری که منتشر شده، انعطاف پذیری گوگل در ذخیره اطلاعات بعد از معرفی کافئین، بسیار زیادتر شده. یعنی چه؟ ببینید گوگل زمانی که قصد ایندکس کردن یک صفحه از سایت شما را داشته باشد، جزئیات و قطعه محتواهای دیگری را هم همراه با آن ذخیره میکند.

منظور تصاویر، ویدیوها، لینک ها و… صفحه است. به همین دلیل بود که بعد از معرفی کافئین، اغلب نتایج جستجو وب تغییری نداشتند اما تغییرات عمده ای در بخش تصاویر، ویدیوها و اخبار در گوگل به وجود آمده و محتواهای زیادی به آن اضافه شد.

بنابراین با کمک کافئین، گوگل میتواند اطلاعات بیشتری را و به شکل بهتری در هر صفحه ذخیره سازی کند. به این ترتیب ممکن است کافئین با ذخیره سازی و ایندکس اطلاعات اضافی بیشتر در مورد هر صفحه، روی نتایج آن در سئو تاثیر بگذارد

آموزش سئو سایت برای افراد مبتدی + نقشه راه مسیر حرفه ای شدن

چرا گوگل کافئین معرفی شد؟

همانطور که در بالاتر گفتم، در حدود ۱۱ سال فعالیت گوگل از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹، تعداد وب سایت ها و کاربران اینترنتی نزدیک به ۱۰ برابر رشد داشت. اما در این سالها سیستم ایندکس گوگل همان سیستم قدیمی بود.

میدانید، این مثل این است که شما در یک خانه با تعدادی کمد زندگی کنید. مطمئنا زندگی در یک خانه بزرگ با این کمدها که وسایل شما را طبقه بندی کرده و در اختیارتان قرار میدهند راحت است. اما بعد از اینکه چند مهمان به خانه شما هجوم آورده و وسایل شان را در همین کمدها گذاشتند چه اتفاقی می افتد؟

 

خب بعد از مدتی دیگر پیدا کردن وسایل کار سختی شده و زمان بیشتری نیاز دارد. این دقیقا اتفاقی بود که داشت برای گوگل رخ میداد و گوگل ترجیح داد به جای چیدمان دوباره قفسه و کمدها، به طور کلی یک دسته کمد جدید به منزلش اضافه کند! این یعنی کافئین نه یک بروزرسانی، بلکه یک تغییر اساسی بود و به همین دلیل گوگل چندین ماه صرفا آن را در مرحله پیش نمایش نگاه داشته و تست میکرد.

علاوه بر این، نکته دیگری که باعث شد گوگل به فکر تغییرات عمده در سیستم ایندکس خودش بیوفتد، این بود که در اوایل مسیر تنها محتوای عمده وب، محتوای متنی بود. اما در اواسط فعالیت و سال ۲۰۰۹، دیگر تعداد زیادی از محتواها، محتوای خبری، تصویری، ویدیویی و… بودند. اینجا بود که باز گوگل احساس نیاز نسبت به یک سیستم قدرتمندتر برای ایندکس همه انواع محتوا پیدا کرد که نتیجه این احساس نیاز، گوگل کافئین شد.

کدام سایت ها تحت تاثیر گوگل کافئین قرار گرفتند؟

البته که بعضی از سایت های انگلیسی در زمان معرفی گوگل کافئین، صحبت هایی از کاهش رتبه و بازدیدشان کردند ولی خب چنین آماری هیچ موقع تایید نشد. در واقع طبق آمار معتبرتر، الگوریتم کافئین روی هیچ سایتی تاثیر منفی نداشت چون قرار به چنین چیزی هم نبود.

اما در ادامه و با توجه به ایندکس بهتر انواع محتوای دیگر و همینطور افزایش سرعت ایندکس، سایت هایی که محتوای تازه تر و پربارتری منتشر میکردند، کمی رتبه و جایگاه بهتری نسبت به قبل دریافت کردند.

۱۵مقاله تخصصی سئو (مرجع مقالات سئو)

چطور با این الگوریتم دوست باشیم؟

همیشه زمانی که یک الگوریتم یا آپدیت جدید معرفی میشود، یکی از مهم ترین سوال ها این است که چطور میتوانیم با آن طرح دوستی بریزیم؟ خب همانطور که گفتم کافئین به نوعی نه الگوریتم است و نه آپدیت. بنابراین دستورالعمل خاص و ثابتی وجود ندارد که با رعایت آن بتوانیم مورد لطفش قرار بگیریم.

خود گوگل هم اعلام کرده کافئین قرار نیست روی هیچ کدام از فاکتورهای سئو و دسته بندی سایت ها در نتایج تاثیر بگذارد. عملا کافئین صرفا الگوریتمی برای کمک به ایندکس بهتر سایت های سطح وب است. این یعنی همه سایت هایی که در سطح وب و در مقابل دید گوگل قرار دارند، از وجود Google Caffeine سود میبرند.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله الگوریتم کافئین گوگل رسیدیم. در این مقاله فهمیدیم این الگوریتم، بروزرسانی (یا هر چیز دیگر) دقیقا چیست، چه کاربردی دارد و چه تغییراتی در نتایج گوگل ایجاد میکند.

با توجه به اینکه شناخت الگوریتم های گوگل یکی از مهم ترین اهداف هر سئوکار و مدیر سایتی است، پیشنهاد میکنم صرفا به مطالعه این مقاله کوتاه بسنده نکرده و سری هم به بقیه مقالات ما در این زمینه بزنید.

جامع ترین مطلب فعلی در طراح نو آکادمی و شاید وب فارسی، مقاله الگوریتم های گوگل است که تغییرات الگوریتمی و آپدیت های این موتور جستجو طی ۲۰ سال را به طور خلاصه به نمایش گذاشته. علاوه بر این مطالعه مقالات مهمی مثل الگوریتم پاندا و الگوریتم فلوریدا هم به شما در راه شناخت بهتر سئو کمک میکند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید، اگر سوالی در زمینه سئو دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ بدهم.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *