الگوریتم Page Layout گوگل چیست؟

الگوریتم Page layout گوگل، ابتدا در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. با اینکه چندین سال از انتشار این الگوریتم می گذرد، اما همچنان کاربران زیادی درباره این الگوریتم سوالاتی می پرسند. تیم طداح نو در این مطلب به بررسی دقیق این الگوریتم و تغییرات آن در سال های اخیر پرداخته است پس با ما همراه باشید.

الگوریتم Page Layout گوگل چیست؟

توجه بیشتر به محتوای صفحات و همین فاکتورهای پیشرفته تر سئو داخلی با ظهور الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۱ بیشتر احساس شد. اما گوگل در ۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۲ و با انتشار الگوریتم Page Layout به اجرای رسمی این مسئله پرداخت.

الگوریتم Page Layout وبسایت هایی که دارای تبلیغات بسیاری در ابتدای صفحه بودند را هدف گرفت. این تبلیغ ها موجب میشدند که کاربر اسکرول زیادی را انجام دهد تا به محتوای اصلی صفحه برسد.

گوگل اعلام کرد که این الگوریتم نهایتا بر روی ۱ درصد سایت ها تاثیر گذاشته است. اما این مسئله موجب شد که آنها به تغییر طراحی سایت بپردازند تا تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند. این به روز رسانی شامل تبلیغات پاپ آپ یا چسبان نبود.

 

به روز رسانی های الگوریتم Page Layout در گذر زمان

در این قسمت به بیان تغییرات این الگوریتم در گذر زمان می پردازیم.

۱۹ ژانویه ۲۰۱۲: الگوریتم Page Layout اجرا شد

گوگل به معرفی و اجرای الگوریتم Page Layout پرداخت. این الگوریتم که با نام های Top Heavy و above the fold نیز شناخته می شود، بر روی سایت های با تبلیغات بسیار زیاد در بالای صفحه مقابله می کند.

۹ اکتبر ۲۰۱۲: به روز رسانی الگوریتم Page Layout

مت کاتس، مدیر ارشد تیم ضد مقابله با اسپم گوگل در حساب توییتری خود اعلام کرد که این الگوریتم به روز رسانی شده و بر روی ۰.۷ درصد نتایج جستجوی عبارات انگلیسی تاثیر گذار بوده است. این به روز رسانی فرصتی برای وبسایت هایی بود که در تاریخ انتشار این الگوریتم دچار پنالتی شده بودند. گوگل در این فرصت سایت های جریمه شده ایی را که تغییرات مثبتی در خود ایجاد کرده بودند را نیز از پنالتی خود خارج کرد.

۶ فوریه ۲۰۱۴: به روز رسانی الگوریتم Page Layout

گوگل در این تاریخ نسخه تازه ای از ایم الگوریتم را منتشر کرد. مت کاتس اشاره ای به میزان تاثیر این به روز رسانی بر روی وب سایت ها نکرد، اما به نظر می رسید که گوگل الگوریتم خود را کمی بازنویسی کرده و ایندکس خود را نیز آپدیت کرده است.

۱ نوامبر ۲۰۱۶: خودکار شدن الگوریتم Page Layout

جان مولر در توییتر خود در این تاریخ به این به قابلیت جدید اشاره کرد. او به مخاطبان اعلام کرد که از این پس گوگل به صورت اتوماتیک سایت های جریمه شده را در صورت تصحیح اشکالات خود از جریمه خارج می کند و نیازی نیست که آنها منتظر به روز رسانی های بعدی گوگل باشند.

 

چه وب سایت هایی تحت تاثیر الگوریتم Page Layout قرار می گیرند؟

با چهار به روز رسانی که این الگوریتم در طول دوره حیات خود داشته است تصور می رود که تغییرات عمده ای را می بایست ایجاد کرده باشد، اما تنها کمتر از یک درصد وب سایت های جهان در هر به روز رسانی، تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته اند.

این تغییرات در گوگل تنها بر روی وب مسترهایی تاثیر گذاشت که به تبلیغات بیش از حد در قسمت های بالای صفحه می پرداختند. از جهتی این به روز رسانی برای آنها مفید نیز بود، چرا که موجب تغییر در ذهنیت آنها نسبت به حجم تبلیغات منتشر شده در سایت شد.

مت کاتس در توضیحات بیشتری گفته است که این الگوریتم کاری به وبسایت هایی که میزان تبلیغاتشان در حد نرمال است ندارد. اما بر روی سایت هایی که میزان بارگذاری تبلیغات بالای صفحه آنها بخش اعظمی از زمان بارگذاری صفحه را به خود اختصاص می دهد را جریمه می کند. همچنین سایت هایی که پیدا کردن محتوای اصلی صفحه در انبوهی از تبلیغات کار بسیار سختی می باشد نیز ممکن است تحت جریمه قرار گیرند.

مدیریت حجم تبلیغات از دید بسیاری از وبمسترها، کار دشواریست. برای بسیاری از سایت ها نیز تنها منبع درامد سایت همین تبلیغ ها هستند. اما استفاده زیاد از تبلیغات نیز عواقبی مانند جریمه شدن در بر دارد.

به عنوان مثال یکی از صاحبین فروم های اینترنتی پس از انتشار اولیه الگوریتم Page Layout با کاهش ۴۰ درصدی ترافیک سایت مواجه شد. عکس زیر را صاحب این فروم منتشر کرده است:

 

کاربران زیادی نیز پس از جریمه شدن توسط این الگوریتم در اولین انتشار خود، دو سال به طول انجامید تا از این جریمه خارج گردند.

حقیقت اینست که کاربران علاقه ای ندارند که به محض ورود به یک سایت، با حجم زیادی از تبلیغات مواجه شوند. آنها انتظار دارند که با محتوای مرتبط با عبارت جستجوی خود مواجه شوند، اما در عوض آیتم های تبلیغاتی کاملا نا مرتبطی را مشاهده می کنند.

امروزه اغلب وب سایت های بزرگ، تبلیغات خود را در پایین صفحه قرار می دهند. در صورتی که تبلیغاتی را در بالای صفحه قرار دهند، این مکان ها محدود به یکی دو مورد بیشتر نخواهد بود. این تغییرات موجب سودرسانی هم به صاحبین سایت ها، هم صاحبین تبلیغ ها و هم بازدید کنندگان است.

خارج شدن از جریمه ناشی از Page Layout

با اینکه تنها یک درصد از وب سایت ها دچار جریمه ناشی از الگوریتم Page Layout شده اند، اما هنوز هم احتمال دارد که وب سایت شما تحت این جریمه قرار گیرد. بنابراین اگر سایت شما توسط این الگوریتم پنالتی شد می بایست به صورت صحیح عمل کنیم تا از آن خارج شویم.

در ابتدا دقت کنید که میزان پوشش بالای صفحه در نمایشگر کاربر، به رزولوشن مانیتور او بستگی دارد. به عنوان مثال نوع نمایش بالای صفحه در یک مویابل نسبت به یک لپتاپ احتمالا متفاوت است. بنابراین قبل از حذف هر المانی از بالای صفحه با استفاده از افزونه کروم Screen Resolution Tester به تست سایت بپردازید.

در صورتی که توسط این الگوریتم مورد جریمه قرار گرفتید، می بایست قسمت بالایی سایت را تصحیح کرده و منتظر پایش مجدد ربات های گوگل بمانید. خبر خوب اینست که دیگر مثل سابق نیاز به به روز رسانی مجدد الگوریتم برای خارج شدن از پنالتی گوگل نمی باشد و تنها بایست منتظر پایش مجدد سایت توسط گوگل باشید.

 

 

بهینه سازی سایت بر اساس الگوریتم page layout

اگر شما هم قصد دارید یک سایت سئو شده و مطابق با الگوریتم‌های گوگل داشته باشید باید معیارهای page layout را رعایت کنید. به این منظور باید به طراحی قسمت بالایی سایتتان توجه ویژه‌‌ای داشته باشید. این قسمت از نظر تجربه کاربری باید بسیار مناسب باشد.

منظور از قسمت بالایی سایت (که در انگلیسی به آن above-the-fold گفته می‌شود) قسمتی است که بدون نیاز به اسکرول کردن صفحه قابل رؤیت است. اما همه می‌دانیم نمایش این بخش در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال آنچه که کاربران در موبایل از سایت شما می‌بینند با آنچه که در یک لپ تاپ با صفحه نمایش بزرگ مشاهده می‌کنند کاملا متفاوت است و این‌ها همه بستگی به رزولوشن صفحه نمایش دارد.

فرض کنید ده تبلیغ در قسمت بالایی صفحه وب داشته باشید. کاربری که با موبایل از سایتتان دیدن می‌کند باید ۵ – ۶ بار یا حتی بیشتر صفحه را به سمت پایین اسکرول کند تا بالاخره به متن اصلی برسد. قطعا این مسئله برای او خوشایند نخواهد بود. این حالت را مقایسه کنید با وقتی که در بالای صفحه محتوای اصلی قرار بگیرد. کاربر وارد می‌شود، محتوا را می‌خواند و در ادامه تبلیغات را می‌بیند. این کار نه تنها اثر منفی بر کسب و کارتان نخواهد داشت بلکه با جلب رضایت کاربر و جلوگیری از خروج او باعث می‌شود تبلیغاتتان بیشتر دیده شوند.

مهم‌ترین نکات برای خروج از جریمه الگوریتم page layout

از آنجا که این الگوریتم در آخرین آپدیت اعلام کرد که همه چیز به صورت خودکار شده و از این پس در لحظه (real-time) عمل می‌کند، خروج از جریمه الگوریتم طرح‌بندی نیز بسیار ساده شده است. کافی است مشکلات طراحی سایتتان را حل کنید.

  • الگوریتم پیج لی اوت به این معنی نیست که تمام تبلیغات را صد در صد باید حذف کنید.
  • فقط باید تبلیغات قسمت بالای صفحه حذف شده و در بقیه قسمت‌ها نیز در حد اعتدال باشد.
  • در طراحی سایتتان به تجربه کاربری بسیار زیاد اهمیت دهید.

همین که این مشکلات را حل کنید، در اولین خزش بعدی سایت، گوگل متوجه تغییرات خواهد شد و شما را از لیست سیاه خارج خواهد کرد.

 

تاثیر نهایی Page Layout

سازگار شدن با الگوریتم هایی مانند Page Layout، خطر افتادن در چرخه ایجاد تغییرات مداوم در طراحی سایت را دارد. با اینکه این الگوریتم ممکن است در ظاهر کمی سفت و سخت به نظر برسد، اما گوگل اذعان کرده به تجربه کاربری بهای زیادی می دهد.

پاک کردن تبلیغات از بالای صفحات سایت به معنی کاهش درامد سایتتان نیست. در حقیقت اگر به صورت دقیق تری به الگوریتم Page Layout نگاهی کنیم متوجه میشویم که این الگوریتم در راستای برنامه ریزی گوگل برای در اولویت قرار دادن ایندکس موبایلی صفحات است.

گوگل به واسطه این الگوریتم به ما هشدار داد که بررسی مجددی در نحوه ارائه تبلیغات سایت، از جمله برای دستگاه های موبایل داشته باشیم. با کوچکتر شدن اندازه صفحه نمایش، کاربر مجبور به چندین اسکرول برای رسیدن به محتوای اصلی صفحه است. بدون وجود تبلیغات در بالای صفحه تجربه کاربری بهتری از وبسایت در دسکتاپ و دستگاه های موبایل ایجاد می گردد.

حقیقت ماجرا اینست که الگوریتم Page Layout گوگل برای کاربران ایجاد شد و نه وبمسترها. این الگوریتم موجب شد که وب سایت ها نسبته به انتخاب تبلیغ کنندگان، گزینشی تر برخورد کنند.

درسی که وبمسترها از این الگوریتم گرفتند این بود که بین سوداوری سایت و رضایت کاربران تعادلی را ایجاد کنند. این الگوریتم چندین سال است که منتشر شده است اما درس هایی که از آن میگیریم همچنان ادامه دارد.

جمع‌بندی

در واقع با معرفی الگوریتم طرح‌بندی، گوگل کاملا شفاف به همه نشان داد که می‌خواهد سایت‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اطلاعات مورد نیاز کاربر را در اختیارش قرار دهند. پس طبق توصیه همیشگی‌مان به شما، باز هم توصیه می‌کنیم برای در امان ماندن از جریمه‌های گوگل و الگوریتم‌هایی که احتمالا در آینده معرفی خواهند شد، در راستای رضایت کاربرانتان گام بردارید و در این مورد به خصوص، به طراحی ظاهری سایتتان و زیبایی بصری آن بسیار اهمیت دهید.

به نظر شما چه معیارهای دیگری از نظر زیبایی بصری و طراحی سایت می‌تواند روی تجربه کاربری و نهایتا سئو سایت اثر بگذارند؟ آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *