چگونه رینگ لایت خودتان را بسازید؟

نورهای حلقه ای یا رینگ لایت ها امروزه بسیار در عکاسی پر طرفدار شده اند. این نور‌ها شکل عجیبی دارند و کاملاً متفاوت با منابع نوری عادی هستند که ما معمولاً برای نوردهی در آتلیه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. از همین روی در ادامه به شما ساخت رینگ لایت خانگی را به ساده ترین روش آموزش خواهیم داد.

چگونه رینگ لایت خودتان را بسازید؟

در مقاله ای به طور مفصل بررسی کردیم رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد . اما قبل از آموزش ساخت رینگ لایت در این مقاله نیز به طور خلاصه موارد استفاده آن را بررسی خواهیم کرد. نورهای حلقه‌ای ابتدا برای استفاده‌‌های پزشکی و دندانپزشکی ساخته شدند. اما به‌علت توانایی و پتانسیلی که داشتند، برای مصارف دیگری نیز به کار گرفته شدند:

۱) برای تاکید کردن روی جزئیات

با توجه به طراحی و ساختاری که دارند، نورهای حلقه‌ای برای تاکید روی جزئیات عکس‌ها و ویدئوها بسیار مناسب هستند. طراحی دایره‌ای نورهای حلقه‌ای باعث می‌شود عکاسان بتوانند دوربین خود را وسط نور حلقه‌ای قرار دهند و روی جزئیات خاص عکس خود فوکوس کنند.

۲) عکاسی ماکرو

استفاده از نور حلقه‌ای هنگام عکس گرفتن باعث می‌شود نور متعادلی به وجود بیاید که در تمام کناره‌های مدل یا شی‌ای که می‌خواهیم از آن عکس بگیریم نور یکسانی تولید کند و فوکوس کردن راحت‌تر انجام شود.

رینگ لایت ها باعث می‌شوند عکاسان، عکس‌ها و ویدئوهای باکیفیتی بگیرند؛ بدون این که هزینه‌ی زیادی بابت عکس‌برداری بپردازند.

۳) تولید افکت‌های رنگی

از نورهای حلقه‌ای می‌توان برای تولید افکت‌های رنگی استفاده کرد؛ کافی‌ست لامپ‌های سفید معمولی را با نورهای رنگی جایگزین کرد یا از ژل‌های رنگی روی نقاط مختلف نور حلقه‌ای استفاده کرد. استفاده از نورهای رنگی برای تولید افکت رنگی باعث می‌شود کاربر رنگ‌های مختلفی به دست آورد؛ و از جهات مختلف رنگ‌های متفاوتی به سوژه بپاشد.

۴) تولید ویدئو

هنگام استفاده از نورهای حلقه‌ای به‌عنوان تنها منبع نور برای عکاسی، نورهای حلقه‌ای یک هاله‌ی جذابی به‌وجود می‌آورند که سوژه را در عکس و ویدئو به‌زیبایی نشان می‌دهد. این نور یک حالت حرفه‌ای و دراماتیک به‌وجود می‌آورد که برای فیلم گرفتن فوق‌العاده است.

برای این که ویدئوی حرفه‌ای‌تری داشته باشید، می‌توانید از سافت باکس‌ها یا نورهای کناری نیز استفاده کنید؛ چرا که در کنار رینگ لایت بسیار خوب به نظر خواهند رسید.

از زمانی که کاربران شبکه‌های اجتماعی زیاد شده‌اند، خلق محتوای ویدئویی حرفه‌ای با گوشی‌های موبایل دیگر کار آسانی نیست. امروزه استفاده از رینگ لایت بسیار مرسوم شده است؛ و از این نور در ویدئوهای یوتیوب و یا استوری‌های اینستاگرام و فیسبوک استفاده می‌شود. به همین خاطر نیز ما تصمیم گرفتیم در کنار رینگ لایت هایی که به صورت آماده در بازار هستند به شما ساخت رینگ لایت خانگی را نیز برای کاربران غیر حرفه ای تر بیاموزیم.

۵) جایگزین نور طبیعی

از آن جایی که بیشتر نورهای حلقه‌ای می‌توانند نور روز ۵۴۰۰۰ کلوین تولید کنند، این منبع نوری برای زمان‌هایی که هوا ابری است یا به نور طبیعی دسترسی ندارید، بسیار مناسب است. یک نور حلقه‌ای با قدرت ۵۴۰۰۰ کلوین دمای رنگی مشابه با نور روز دارد و برای همین برای زمان‌هایی که نور طبیعی در دسترس نیست بسیار مناسب است.

آموزش ساخت رینگ لایت خانگی

جِی راسِل یک عکاس خلاق پرتره‌ی خودآموخته است که در کلگری زندگی می‌کند. آیا می‌خواهید با یک نور ملایم و پرکننده روی مدل، پرتره‌های خود را زیباتر کنید؟ جی می‌تواند به شما ساخت رینگ لایت خانگی آموزش می دهد با او همراه باشید. و از آن برای گرفتن پرتره‌های فوق‌العاده‌ای مثل عکس زیر استفاده کنید!

کاربردهای رینگ لایت در عکاسی

چگونه خودم یک نور حلقه‌ای بسازم

این مطلب یک مطلب آموزشی برای ساخت رینگ لایت است؛ نوری که من برای اکثر کارهای پرتره‌ام در از آن استفاده می‌کنم. من از زمان ساخت اولین رینگ لایت تا به حال، نورهای زیادی ساخته‌ام. اما همچنان همان ۱۲ نور روی تخته چندلای ۶۰×۶۰ سانتی متر خود را ترجیح می‌دهم و به نظرم بهترین نور برای پرتره‌های من است.

ساختن آن دشوار نیست اما باید یک اخطار بدهم؛ از آن جایی که قرار است با برق کار کنید، پیشنهاد می‌کنم از یک برق‌کار کمک بگیرید. اگر سیمی را اشتباهی به جایی متصل کنید، ممکن است برق شما را بگیرد. پس خواهش می‌کنم مراقب باشید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید.

این پروژه را می‌توانید با بودجه‌ی کمی انجام دهید و به مواد خاصی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. ساخت رینگ لایت حدود ۱-۳ ساعت طول می‌کشد

.

مواد

-سیم برق ۱۴ خانگی (حدود ۳ متر)

-۱۲ سوکت استاندارد چراغ

-تخته چندلای ۶۰×۶۰ سانتی متر .من از ۱/۴ fir استفاده کردم اما ۳/۸ قوی‌تر است

-یک کلید چراغ. من از یک کلید دیمر ۶۰۰ وات استفاده کردم

-۱۲ چراغ. لامپ رشته‌ای و یا فلورسنت مناسب است. حواستان باشد که لامپ‌های رشته‌ای داغ می‌شوند. از واتی که کلید شما می‌تواند تحمل کند بالاتر نروید. من از لامپ‌های خانگی ۴۰ واتی معمولی استفاده کردم.

-کابل برق

-بَست‌هایی برای متصل کردن به پایه‌ی نور

-چسب برق

-جعبه‌ی برق

ابزار

-اَره مویی

-دریل

-سیم‌چین

-پیچ‌گوشتی

-انبردست

-چاقوی برای بریدن کارتُن

-متر

-مداد

-نخ

دستورالعمل ساخت رینگ لایت

تخته خود را اندازه بگیرید و مرکز تخته چندلای خود را به اندازه‌ی ۳۱ سانتی متر علامت بزنید. سپس نخ را به مداد خود متصل کنید و دایره‌ی درونی‌ای که می‌خواهید ببرید را بکشید. از یکی از سوکت‌های چراغ‌ها برای اندازه‌گیری فاصله‌ای که نیاز دارید استفاده کنید. سپس همین کار را برای دایره‌ی بیرونی نیز انجام دهید.

ساخت رینگ لایت به ساده ترین روش

از سیم‌چین استفاده کنید و دایره‌ی درونی و بیرونی خود را ببرید و دربیاورید. برای دایره‌ی بیرونی، اجازه دهید یک گوشه باقی بماند که جایی برای کلید چراغ و بست باشد. وقتی کارتان تمام می‌شود باید یک شکل اشک‌مانند داشته باشید که در وسطش سوراخی دارد. می‌توانید ۱۲ نقطه با فواصل مساوی برای سوکت‌های چراغ روی آن علامت بزنید. من بدون اندازه زدن جای همه‌ی سوکت‌هایم را درآوردم و علامت زدم. ۱۲ سوراخ خود را با سر دریل ۷/۱۶ یا هر چیزی که اندازه‌ی آن برای عبور ۴ سیم مناسب است، دربیاورید.

سپس باید سیم را لخت کنید. پوشش خارجی را حذف کنید و ۸-۱۰ قطعه مشکی از جفت‌های سیاه و سفید را ببرید. سرجمع به ۱۲ جفت نیاز دارید. سپس باید تهِ تمام سیم‌ها را بچینید و به سیم لخت ۳/۴ تبدیلش کنید و از انبردست برای ساختن حلقه‌هایی روی سیم لخت استفاده کنید. از هر کدام از ۱۲ سوراخی که با دریل درآورده‌اید، ۴ سیم رد کنید و به هر کدام یک سوکت چراغ متصل کنید.

من شخصا سیم‌ها را به‌صورت موازی بستم. بهتر است وقت بگذارید و قطبیت را برهم نزنید. ۲ سیم سفید باید به اتصال‌های طلایی روی سوکت چراغ وصل شوند. ۲ سیم مشکی نیز به اتصال‌های نقره‌ای وصل می‌شوند. سیم را به‌صورت ساعت‌گرد روی اتصال‌ها وصل کنید؛ تا وقتی که پیچ‌ها را سفت می‌کنید سیم‌ها نچرخند. وقتی کارتان تمام شد، دوباره همه چیز را چک کنید تا اشتباهی نداشته باشید.

همینطور که سیم را دور حلقه می‌پیچید، باید ۱ سیم مشکی و ۱ سیم سفید برای شما باقی مانده باشد. این سیم‌ها را به سوکتی که با آن شروع کردید متصل نکنید – این سیم‌ها برای متصل شدن به کلید هستند؛ و با همان دستورالعمل‌هایی که در کلیدتان ذکر شده، آن‌ها را به کلید متصل کنید.

برای کلید دیمِر من:

-سیم سفید مستقیما به کابل برق وصل می‌شود

-سیم سیاه به کلید متصل می‌شود

-سیم اتصال به زمین کلید به سیم اتصال به زمین کابل برق سبز متصل می‌شود

-سیم‌های خود را محکم کنید و به آن‌ها چسب بزنید.

حالا وقت خوبی برای امتحان کردن رینگ لایتی است که ساخته‌اید. روی آخرین سوکت چراغ خود نیز یک چراغ وصل کنید و آن را امتحان کنید. باید مانند روشن کردن یک کلید چراغ معمولی باشد. اگر کار نمی‌کند، پس جایی اشتباه کرده‌اید و باید چراغ خود را از برق بکشید و دوباره سیم‌کشی‌های خود را چک کنید.

بعد از این که از کار کردن درست سیم‌کشی و متصل نبودن آن به پریز اطمینان پیدا کردید، همه چیز را با بست کمربندی ثابت کنید. شما می‌توانید سر آن چوب اشک مانند خود را ببرید و برای بست خود سطح صافی داشته باشید.

نکته‌ی مهم: هنگامی که در حال کار کردن با چراغ‌های خود هستید از متصل نبودن آن به برق اطمینان حاصل کنید!

عکاسی پرتره با رینگ لایت

همه چیز را با بست کمربندی به هم متصل کنید؛ حتی کلید برق و دیگر بست‌ها. حواس‌تان باشد سیم‌های لخت از پشت سوکت‌های چراغ یا کلید بیرون نزده باشد. رینگ لایت خود را روی یک پایه‌ی نور قرار دهید، لامپ‌های خود را متصل کنید و آن را امتحان کنید

!

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. اگر در مورد ساخت رینگ لایت سوالی دارید، می‌توانید در زیر همین پست بپرسید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *